Komutatory

Chociaż na lekcjach fizyki słyszeliśmy o zasadach budowy i działania silników elektrycznych, o tym, z jakich części się składają i gdzie się znajdują, często zapominamy o takich faktach. Warto jednak wiedzieć, co wpędza w ruch sprzęty, które nas otaczają. Są to na przykład komutatory.

Komutatory – w jakich sprzętach je znajdziemy?

Komutatory są podstawową częścią silników elektrycznych. Możemy je znaleźć w każdym urządzeniu, które jest przez taki silnik zasilane. Codziennie mamy z nimi do czynienia. Komutatory sprawiają, że możemy myć zęby szczoteczką elektryczną, zjechać windą i pojechać gdzieś tramwajem. Otwierają także drzwi i szlabany oraz pozwalają działać maszynom fabrycznym. Gdyby nie ta niepozorna część, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Komutatory

Jak działają komutatory?

Komutatory to elementy przełączające, co oznacza, że przełączają kierunek prądu. Kiedy wirnik, na którym są umieszczone, obraca się, przełączają kierunek prądu w jego uzwojeniu. To, jak funkcjonują komutatory wydaje się bardzo proste. I takie właśnie jest. Tak nieskomplikowany mechanizm wpędza w ruch nawet największe maszyny.

Jak wyglądają komutatory?

Komutatory to walce o różnej średnicy. Ich wielkość zależy od modelu i zastosowania. Najczęściej są to wymiary od 18 do 150 milimetrów. Każda maszyna posiada silnik o właściwej dla siebie wielkości i mocy, więc również komutatory muszą być dostosowane do jego wymagań. Przy rzadko spotykanych silnikach, można zdecydować się na komutatory robione na zamówienie. W tym celu najczęściej wystarczy znajomość maszyny i odpowiedni rysunek techniczny.

Więcej informacji na https://www.zeltechme.pl/produkcja/komutatory/ .