Czym różnią się opony letnie od zimowych i kiedy warto je wymieniać?

Możliwość komentowania Czym różnią się opony letnie od zimowych i kiedy warto je wymieniać? została wyłączona

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Opony letnie i zimowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu. Każda z nich ma swoje własne cechy, które sprawiają, że są one lepsze do jazdy w określonych warunkach. Opony letnie mają głębsze rowki na bieżniku, co pozwala na lepszą przyczepność do drogi. Są one również wykonane z miększego materiału, co pozwala na lepsze dopasowanie do nierówności na drodze. Dodatkowo opony letnie mają więcej otworów wentylacyjnych, dzięki czemu szybciej odprowadzają ciepło.

Opony zimowe są wykonane z twardszego materiału niż opony letnie. Dzięki temu są one bardziej odporne na uszkodzenia i mogą lepiej trzymać się drogi podczas jazdy po śliskiej nawierzchni. Ponadto opony zimowe mają gładszy bieżnik, który pomaga w utrzymaniu przyczepności podczas jazdy po śniegu lub lodzie. Dodatkowo opony zimowe mają mniejsze otwory wentylacyjne, co oznacza, że ​​szybciej się nagrzewają.

Kiedy warto wymieniać opony?

Wymiana opon powinna być przeprowadzona regularnie, aby upewnić się, że samochód jest bezpieczny i gotowy do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Zaleca się wymianę opon letnich na zimowe lub odwrotnie przed sezonem. Warto również sprawdzać stan bieżnika opon regularnie i jeśli jest on zbyt niski, to należy je wymienić.

Jeśli chodzi o samochody użytkowane tylko latem lub tylko zimą, to warto je wymieniać co roku lub co dwa lata. W przypadku samochodów użytkowanych całorocznie należy je wymieniać co 4-5 lat. Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia powietrza w oponach oraz ich stanu technicznego.

Podsumowanie

Opony letnie i zimowe są ważnym elementem wyposażenia samochodu i maja swoje specyficzne cechy, które sprawiają, że są one lepsze do jazdy w określonych warunkach. Wymiana opon powinna być przeprowadzona regularnie, aby upewnić się, że samochód jest bezpieczny i gotowy do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Samochody użytkowane tylko latem lub tylko zimom powinny być wymieniane co roku lub co dwa lata natomiast te uzytkowane całorocznie – co 4-5 lat.