Dobry mechanik to podstawa

Konkurencja na rynku warsztatów samochodowych jest spora, szczególnie w dużych miastach. W przeglądarce pod hasłem „warsztat samochodowy Kraków” zostanie nam zaproponowane dosłownie kilkaset zakładów, warto więc wcześniej zasięgnąć opinii na ich temat i wybrać odpowiedni.

Zaufanie to podstawa

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada swój własny samochód. Niestety najczęściej nie są to najnowsze modele aut, zazwyczaj jest to auto kilkuletnie, czasami kilkunastoletnie. Naturalną rzeczą są więc usterki. Czasami chodzi o drobnostkę, której naprawa kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale często psują się jedne z droższych części samochodu, których koszt wynosi nawet kilka tysięcy złotych, a cena usługi w warsztacie również jest wtedy wysoka. Trzeba przyznać, że utrzymanie starszego samochodu kosztuje stosunkowo dużo, dlatego tak ważne jest posiadanie zaufanego mechanika. Właściciele bardziej leciwych modeli wybierają raczej lokalne małe warsztaty, w autoryzowanych serwisach obsługuje się raczej najnowsze auta. W prywatnych zakładach ceny są mniejsze, a dzięki mniejszej liczbie klientów, tamtejsi fachowcy mogą lepiej kojarzyć nasz samochód i znać dręczące go usterki. Możemy mieć wtedy większe zaufanie do mechanika.

twojmechanik

Nie warto zwlekać

Mamy tendencję do bagatelizowania drobnych objawów usterek. Lekkie stukanie zazwyczaj nie robi na nas większego wrażenia, o ile samochód nadal jeździ bez problemu i nie przejawia innych objawów uszkodzenia. Później okazuje się, że te stuki to były pierwsze oznaki bardzo poważnej awarii, której usunięcie byłoby wtedy dużo mniej kosztowne. Często kończy się to naprawdę dużymi kosztami. Dlatego mimo tego, że nasze auto ma swoje lata, nie powinno zaniedbywać się kwestii regularnych przeglądów czy wymiany oleju. Wręcz przeciwnie, musimy mieć świadomość, że nasz pojazd po kilkunastu latach jazdy jest wysłużony i potrzebuje nawet większej uwagi niż nowe modele, które przez co najmniej kilka lat są najczęściej całkowicie bezawaryjne. Ostatnio popularne jest stosowanie olejów silnikowych typu „long life”, rzekomo gwarantujących utrzymanie właściwości smarnych przez nawet trzydzieści tysięcy kilometrów. Takie rozwiązania totalnie nie sprawdzają się w przypadku starszych silników, dlatego nie zwlekajmy z regularnymi zmianami olejów i filtrów.

Dobre opinie są w cenie

Czasami pojawiają się problemy ze znalezieniem odpowiedniego warsztatu. Nie wiemy, który zakład zatrudnia odpowiednich fachowców, a który lepiej omijać. Możemy bazować na opiniach znajomych czy rodziny, ale rzadko bywa tak, że zmagali się oni z podobną usterką w takim samym aucie. Z pomocą przychodzi Internet, gdzie można znaleźć sporo obiektywnych opinii. Trzeba zachować uwagę, ponieważ sprytni właściciele firm czasami wykupują pisanie pozytywnych komentarzy, są one jednak dosyć łatwe do rozpoznania – zazwyczaj zawierają nadmiar pochwał i mało konkretnych informacji dotyczących naprawy. Najlepiej oczywiście bazować na swoich własnych doświadczeniach, jednak niestety czasami mogą być one również negatywne.